ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
كپچا *

بالاجاده شهر یا روستا؟! قسمت اول

توريسم روستايي خود به چند دسته تقسيم مي شود که از آن جمله مي توان به توريسم کشاورزي و... اشاره کرد و هريک از اين اشکال در منطقه اي از جهان مورد توجه خاص قرار گرفته است.

بررسي وضعيت گردشگري روستايي در ايران

در ادامه مبحث شهر شدن یا نشدن بالاجاده قرار بود که مقاله ای در همین مورد از روزنامه همشهری مربوط به چند سال قبل را در این تارنما درج کنیم. به حول قوه الهی تایپ این مقاله توسط آقای اسماعیل فائزی انجام شد و حال آن را با اندکی مقدمه در دو قسمت تقدیم عزیزان می کنیم . ضمنا نظرات و پیشنهادات بیان شده در قسمت های مقدمه و پی نوشت صرفا نظر شخصی نویسنده بوده و سامانه اطلاع رسانی بالاجاده هیچ گونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.

مقدمه

همانطور که بنده در مقاله قبلی خود، با عنوان « بالاجاده شهری که روستا می ماند » در این باب عرض کردم که به دلایل مختلف شهر شدن یک روستا در ایران کنونی امریست محکوم به شکست با تبعات منفی. و این مقاله از روزنامه همشهری به تایید عرائض بنده در بُعد توریسم ، اقتصاد و مخصوصا فرهنگ روستایی  می باشد.یک روستا با انتخاب شورای لایق و کارآمد و مدیریت صحیح و دقیق  می تواند به یک مکان سالم فرهنگی، اقتصادی و گردشگری تبدیل شود در حالی که از تکنولوژی روز دنیا نیز بهره مند است. قسمت اول مقاله به اهمیت و مفاهیم گردشگری و همچنین نمونه های خارجی آن پرداخته است.

آرامش را در روستاها جستجو کنيم

تا به حال به روستا سفر کرده ايد ؟آيا  سفر صرفا براي تماشاي مناظر روستايي و آداب و رسوم روستاييان بوده است؟اما آيا تا کنون خواسته ايد که زندگي روستايي را تجربه کنيد.با آنها به زمين کشاورزی برويد و در برداشت محصولات مشارکت داشته باشيد؟ يا مثلا تجربه هايي مانند بردن گله به چرا,تکان دادن مشک شير براي گرفتن کره,نوشيدن چاي پس از همکاري با روستاييان لاهيجان در فصل چاي چيني,چيدن مرکبات از باغهاي سيب سميرم و.... اگر ازجمله افرادي باشيد که در جستجوي تجربه هاي جديد ولحظه هاي منحصر به فردهستند, احتمالا خود شما هم ميتوانيد مثال هاي جالبي به اين فهرست از کارها که معمولا در روستاهاي ايران رواج دارند, بيافزاييد؟اين مجموعه پيشنهادها,همان اموري است که در «گردشگري روستا» ميتوان به آن پرداخت .توريسم روستايي چيست؟ توريسم روستايي را نبايد فقط گردشگري در مناطق پيرامون روستا ومشاهده مناظر دانست. چرا که گردشگري روستا ,مشارکت جو است. در تعريف دقيق از آن ميتوان گفت توريسم روستايي در برگيرنده دامنه اي از فعاليتها, خدمات مربوط به تفريح وآرامش گردشگران, در رابطه با فعاليتهاي روستايي است که به وسيله کشاورزان و مردم روستا, براي جذب گردشگران به مناطق خود به منظور کسب درآمد, صورت مي گيرد. اگر اين برداشت وسيعتر را بپذيريم درکل گردشگري روستايي , توريسم کشاورزي را در بر مي گيرد و به تبع آن ارائه خدماتي مانند اسکان, پذيرايي, امکانات و وسايل سرگرمي و تفريح, بر پايي جشن ها و مراسم محلي, توليد و فروش صنايع دستي و محصولات کشاورزي و غيره به گردشگران را نيز شامل مي شود .دکتر محمود ضيايي, عضو هيات علمي گروه مدريت جهانگردي دانشگاه علامه طباطبايي, درباره علت شکل گيري اين گونه از توريسم مي گويند: «گردشگري جايگزين در مقابل گردشگري متداول و مرسومي که به نام گردشگري انبوه مرسوم است, مطرح شد. از ويژگي هاي گردشگري انبوه اين است که تعداد زيادي از افراد با هدف تفريح صرف و بدون توجه به وضع محلي که به آن پا مي گذارند به مکانهايي مانند نوارهاي ساحلي مي رفتند . اين نوع گردشگري بيشتر مصرف گرا است.  تبعات و عوارض منفي اين گردشگري موجب شد افراد به سمت گردشگري جايگزين بروند و به جاي نوارهاي ساحلي طبيعت محيطهاي بکر روستايي را برگزينند. با رويکرد حفظ وتوجه به اين محيط ها ونه فقط بهره برداري و لذت جويي و تفريح.>> البته براي گردشگري دليل مهم ديگري را نيز مي توان يافت و آن خستگي انسان از محيط ماشيني و شهري و تمايل فطري او به  بي آلايشي روستا  است.  به عبارتي انسان متمدن امروزي که از فشارهاي گوناگون شهرنشيني صنعتي وماشيني  شدن رنج مي برد تمايل فزاينده اي براي روي آوردن به آرامش طبيعي دارد. همچنين گسترش سازمانهاي ارايه دهنده خدمات به گردشگران ازعوامل عمده براي رونق گرفتن گردشگري روستايي به شمار مي آيند.

نمونه هاي جهاني

توريسم روستايي خود به چند دسته تقسيم مي شود که از آن جمله مي توان به توريسم کشاورزي و...... اشاره کرد و هريک از اين اشکال در منطقه اي از جهان مورد توجه خاص قرار گرفته است. براي مثال در فنلاند توريسم روستايي به اجاره دادن کلبه هاي روستايي به بازديدکنندگان يا تدارک خدمات مورد نياز آنها در نواحي روستايي اطلاق مي شود.در مجارستان اصطلاح توريسم دهکده اي رايج است وتبيين کننده فعاليت ها وخدمات تدارک ديده شده در روستاها براي نوع خاصي از توريسم است که شامل اسکان ارزان در مناطق روستايي است و ارتباطي با فعاليتهاي کشاورزي وساير فعاليتهاي روستايي ندارد. در اسلووني جنبه مهم توريسم روستايي به زندگي بازديدکنندگان در خانواده هاي کشاورزان برمي گردد. جايي که توريست ها به عنوان مهمان با خانوار کشاورز زندگي مي کنند. يا در مهمانخانه هاي محلي اسکان مي گزينند. ولي براي تهيه غذا و ساير خدمات همراه با خانواده کشاورز فعاليت مي کنند. در هلند توريسم روستايي به اردو زدن در مزارع با خدمات و فعاليتهاي جانبي شامل دوچرخه سواري، قدم زني، اسب سواري و... در اين نواحي مرتبط است. در يونان از عمده خدمات تدارک ديده شده بوسيله مردم محلي در زمينه توريسم روستايي خوابگاه و صبحانه است واسکان گردشگران در اتاقهايي صورت مي گيرد که طبق رسوم محلي تزيين تهيه شده اند و صبحانه هم عمدتا از محصولات خانگي فراهم مي شود وفعاليتهاي تکميلي نظير تهيه امکانات  تفريحي بطور محدود صورت مي گيرد. در اروپاي مرکزي علاوه بر گسترش سازمانهاي متمرکز در نواحي شهري که کار ارايه خدمات ومشاوره به گردشگران رابر عهده دارند، براي جذب توريست در نواحي روستايي آژانس هاي ارايه دهنده خدمات  حمل ونقل، رستورانها وکافه ها تاسيس شده و گسترش يافته اند. در جنوب شرقي  اسيا که از لحاظ صنعت توريسم رشد چشمگيري داشته است بخش اعظمي از مردم محل به ارايه خدمات به گردشگران اشتغال دارند واز راه فروش صنايع دستي و تهيه امکانات مورد نياز آنها درآمد هنگفتي را به دست مي آورند.

نوشتن دیدگاه

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
2- نظراتی را که حاوی توهین یا خلاف قوانین اجتماعی و اخلاقیست، منتشر نخواهد شد.

* نكته: نظرات اعضاي سايت كه به حسابشان وارد شده باشند، بدون نياز به تاييد منتشر خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینکستان